۱۳۹۶ چهارشنبه ۱ آذر | ساعت: 9:53 صبح | 11/22/2017
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۵ نهم اسفند :تاریخ انتشار 48796 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 527145 :بازدید
وزیر نفت: توسعه همکاری ها با اندونزی
سایت سیبنا: وزیر نفت گفت: در دو بخش اصلی با اندونزی همکاری می کنیم که نخستین آن تجارت نفت و فرآورده های نفت است.

 

سایت سیبنا:  وزیر نفت گفت: در دو بخش اصلی با اندونزی همکاری می کنیم که نخستین آن تجارت نفت و فرآورده های نفت است.

 بیژن نامدار زنگنه پس از دیدار با دارمین تاسوتین وزیر اقتصاد اندونزی در جمع خبرنگاران افزود: اندونزی برای نخستین بار محموله نفتی یک میلیون بشکه ای گاز مایع از ما خرید کرده است تا با رسیدن به نتایج مناسب و پالایشگاه هایشان خرید را ادامه دهند.
 
وی اضافه کرد: اندونزی از بازارهای بزرگ آسیای جنوب شرقی برای نفت خام و گاز مایع ال پی جی است.
 
زنگنه با بیان اینکه در هر فاز پارس جنوبی 500 هزار تن ال پی جی تولید می کنیم که باید صادر شود ، گفت : با توسعه گازرسانی مصرف داخلی گاز مایع یا ال پی جی در حال صفر شدن است.
 
وی افزود: اندونزی در پی توسعه میادین ما برای ازدیاد برداشت می خواهند مشارکت کنند و تجربه خوبی در بالا بردن ضریب بازیافت از میدان های نفتی دارند.
 
زنگنه گفت: تفاهم نامه توسعه میادین آب تیمور و منصوری در جنوب اهواز با اندونزیایی قبلاً امضا شده بود که امروز پیشنهادهای افزایش تولید و افزایش ضریب بازیافت را به همراه برآورد اولیه هزینه ارائه کردند.
 
وی افزود: قرار شد در اولین فرصت تیم کارشناسی اندونزی که شرکت نفتی دولتی پرتامیناست به ایران بیایند که تا آن زمان ما هم پیشنهادهای آنها را مطالعه و بررسی خواهیم کرد و پس از آن وارد بحث مالی می شویم.
 
وزیر نفت گفت : البته برای دو میدان یاد شده پیشنهاد دهنده های دیگری هستند که می توانیم در فضای رقابتی به انتخاب یک یا دو شرکت بین المللی برای توسعه این دو میدان اقدام کنیم.
 
زنگنه افزود: مشارکت شرکت های خارجی با یکدیگر در حراج های نفتی به خود آن شرکت ها مربوط است و از آنجا که پیشنهادهای آنها از نظر پایه ای با هم متفاوت است نمی توانیم پیشنهاد کنیم که مشارکت کنند و البته بهتر است رقابت باشد.
 
وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که ایا برخی شرکت های نفتی بین المللی با اقدامات و سیاست های اخیر آمریکا روند مذاکره با ایران را کند کرده اند ؟ گفت: هیچ شرکتی مذاکره را کند نکرده است اما توتال گفته تصمیم نهایی را وقتی می گیرم که تبعات قراردادها در صورت تحریم ها و نیز ابقاء حمایت اتحادیه اروپا مشخص شود البته با توتال هم مذاکرات ادامه دارد تا آنها مقدمات ابتدایی را برای قرارداد جکت یا پایه سکوها فراهم کنند.
 
زنگنه افزود: اینکه چگونه خط لوله عمان را احداث کنیم مشخص است و به آنها اعلام خواهیم کرد.
 
وی ادامه داد: تاکنون گزارش ها نشان می دهد در ماه اول، رعایت توافقات سهمیه ای در اوپک در حد قابل قبول بوده است اما اینکه غیر اوپکی ها هم همراهی کنند طول می کشد و به نظر من توافق خوبی است زیرا هم به آن نیاز دارند اما برای شش ماه بعد فعلاً زود است صحبت کنیم.
 
زنگنه افزود: گزارش تولید ما در ماه فوریه بیش از سه میلیون و 900 هزار بشکه خواهد بود.
 
زنگنه با بیان اینکه مناقصه میدان نفتی آزادگان تقریباً آغاز شده است ، گفت: مناقصه ما محدود است و عمومی نخواهد بود. خبرگزاری صدا و سیما 
 
 
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: