۱۳۹۶ چهارشنبه ۱ آذر | ساعت: 10:03 صبح | 11/22/2017
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۵ شانزدهم بهمن :تاریخ انتشار 48745 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 75556 :بازدید
گام دیگر اقتصاد مقاومتی در نیروگاه همدان
سایت سیبنا: متخصصان نیروگاه همدان پس از اجرای موفقیت آمیز طرحی که از دید بسیاری از شرکت های متخصص نیروگاهی غیرممکن عنوان شده بود ...

 

سایت سیبنا: متخصصان نیروگاه همدان پس از اجرای موفقیت آمیز طرحی که از دید بسیاری از شرکت های متخصص نیروگاهی غیرممکن عنوان شده بود، فاز دوم اجرای این طرح را کلید زدند و امروز این طرح به منظور تبدیل سیستم خنک کننده واحد دوم این نیروگاه به برج خشک کلنگ زنی شد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، "سهم‌بری عادلانه عوامل در زنجیره‌ تولید تا مصرف متناسب با نقش آنها در ایجاد ارزش، بویژه با افزایش سهم سرمایه انسانی از طریق ارتقاء آموزش، مهارت، خلاقیت، کارآفرینی و تجربه" و "مدیریت مصرف با تأکید بر اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف کالاهای داخلی همراه با برنامه ریزی برای ارتقاء کیفیت و رقابت پذیری در تولید" دو بند از سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی است که در طرح کاهش مصرف آب نیروگاه همدان مورد توجه قرار گرفته اند.

نیروگاه همدان نیروگاهی است که نیاز آبی آن در طی سالهای کم آبی استان همدان نه تنها این نیروگاه را به مرز تعطیلی رسانده بود، بلکه کشاورزان منطقه را نیز به خشم آورده بود چرا که دشت های استان همدان با خشکسالی 17 ساله ای مواجه بودند که کاهش بارش ها در کنار برداشت های این نیروگاه از منابع زیرزمینی، بخش کشاورزی را بیش از پیش با مضیقه در تأمین آب مورد نیاز خود مواجه کرده بود.

از اینرو تصمیم گرفته شد تا با انجام اقدامی بی‌سابقه در جهان، برای نیروگاهی که در مدار بهره برداری است، اقدام به طراحی و ساخت برج خنک کننده خشک شود و واحدهای حرارتی نیروگاه به‌صورت برج ترکیبی خشک و تر درآید.

در جهان واحدهای خنک کننده ترکیبی وجود دارد اما طراحی واحدهای ترکیبی نیز پیش از به مدار بهره برداری آمدن واحد و در زمان ساخت یک واحد حرارتی صورت می‌گیرد و اینکه در زمان در مدار بودن یک واحد حرارتی تولید برق، تغییر در ساختار برج‌های خنک کننده ایجاد شود و برج کننده از تَر به خشک یا ترکیبی تبدیل شود، برای اولین بار در جهان در استان همدان ایران مورد توجه قرار گرفت.

برای این کار مکاتباتی با شرکت‌های مطرح سازنده برج‌های خنک کننده نیروگاهی در سطح جهان صورت گرفت که برخی تغییر در ساختار برج‌های خنک کننده برای واحد در مدار بهره برداری که تمامی تجهیزات آن بر اساس کارکرد با برج تَر طراحی و نصب‌شده را غیرممکن دانستند و برخی با ابراز تعجب از چنین طرحی و اشاره به شرایط تحریمی علیه ایران، جواب مکاتبات ایران را ندادند.

وزارت نیرو پس از اینکه جوابی از شرکت‌های بین المللی نگرفت، با بررسی توانمندی‌های موجود در داخل کشور، با همکاری چند شرکت و دانشگاه ایرانی اقدام به طراحی این فرآیند کرد.

طراحی بنیادی این تغییر ساختار توسط شرکت‌ها و دانشگاههای داخلی از سال 83 شروع شد. در سال 90 در حالی که طراحی این ساختار و طراحی جزئیات اجرایی آن با موفقیت توسط متخصصان داخلی به انجام رسیده بود و کار اجرایی آن در دست انجام بود، ظرفیت تولید برق نیروگاه شهید مفتح همدان به‌دلیل کمبود شدید آب در دشت فامنین و کارکرد ناقص برج‌های تَر نیروگاه به کمتر از نصف رسید و در سال 90 تولید برق در این نیروگاه با 45 درصد ظرفیت انجام شد.

روند افت تولید در نیروگاه شهید مفتح همدان ادامه پیدا کرد و در سال 93 میزان ظرفیت عملی تولید برق در این نیروگاه به 30 درصد ظرفیت اسمی رسید و در خرداد 94 تنها 20 درصد از ظرفیت نیروگاه برای تولید برق قابل استفاده بود.

با به مدار بهره برداری آمدن برج خشک واحد اول نیروگاه در مرداد 94 و تبدیل سیستم خنک‌کن واحد اول نیروگاه شهید مفتح همدان از حالت برج تَر به استفاده از برج تَر موجود و برج ترکیبی با مبدل، موجب شد تا استفاده از ظرفیت‌های واحد اول 250 مگاواتی این نیروگاه نزدیک به ظرفیت اسمی محقق شود.

این کار که با هزینه‌ای 55 میلیارد تومانی انجام شده، برای واحد دوم نیروگاه نیز در دست انجام است. نیروگاه شهید مفتح همدان 4 واحد 250 مگاواتی دارد که مقرر شده یک به یک برای تمامی واحدها، این سیستم پیاده سازی و اجرا شود.

متخصصان نیروگاه شهید مفتح همدان پس از اجرای موفقیت آمیز طرحی که از دید بسیاری از شرکت های متخصص در صنعت نیروگاهی "غیرممکن" عنوان شده بود، فاز دوم اجرای این طرح را در میانه سال جاری کلید زدند و امروز این طرح به منظور تبدیل برج تَر واحد دوم نیروگاه همدان به برج خشک با حضور وزیر نیرو کلنگ زنی شد.

پیش بینی شده پروژه اصلاح سامانه خنک‌کن اصلی و کمکی واحد دوم نیروگاه شهید مفتح که با هدف کاهش مصرف آب به میزان 85 درصد در برج خنک کننده واحد دوم این نیروگاه کلنگ زنی شده، تا 30 ماه آینده به بهره برداری برسد.
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: