۱۳۹۶ چهارشنبه ۱ آذر | ساعت: 9:57 صبح | 11/22/2017
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۵ نوزدهم آبان :تاریخ انتشار 48686 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 42819 :بازدید
افغان ها خواهان اسکله اختصاصی در چابهار هستند
سایت سیبنا: افغانستان درپی صادرات میوه وتره بار خود از چابهار به کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

 

سایت سیبنا: افغانستان درپی صادرات میوه وتره بار خود از چابهار به کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

محسن محمدی معین معاون حمل ونقل وترانزیت منطقه آزاد چابهار در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی ایران (مانا) ، با بیان اینکه کشورهای محصوردرخشکی مانند افغانستان وکشورهای آسیای مرکزی نیاز جدی به داشتن اسکله اختصاصی درچابهار دارند، گفت:هم اکنون افغان ها کالاهای خود را از دوبندر چابهار وبندرعباس ترانزیت می کنند و تمایل دارند این کار را به صورت اختصاصی در چابهارانجام دهند. 

وی افزود: افغانستان در حال حاضر مصالح ساختمانی و کالاهای تزانزیتی خود را از طریق چابهار وارد می کند واین درحالی است که آن ها تقاضا کرده اند ازاین پس گندم مورد نیاز کشورشان را نیزاز چابهارترانزیت کند. 

معین تصریح کرد: باتوجه به اینکه اکثر خریداران میوه وخشکبارافغانستان کشورهای حاشیه خلیج فارس ودریای عمان هستند، افغان ها تمایل جدی دارند که این کالاها را ازطریق چابهار ترانزیت وصادر کنند. 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، به گفته معاون حمل ونقل وترانزیت منطقه آزاد چابهار، وزارت جهادکشاورزی وگمرک ورود انواع میوه وخشکبار افغانستان به ایران را ممنوع اعلام کرده وافغان ها مجبورند این کالاها را از راه های طولانی تری به دست مشتریان خود برسانند. 

وی با بیان اینکه خریداران میوه وتره بار افغانستان از تازه بودن آن ها بی بهره اند، گفت: این کالاها باید مسیری 14هزارکیلومتری راطی کنند واین درحالی است که اگر از چابهار ترانزیت شود، مسیری هزاروششصد کیلومتری را تا رسیدن به مقصد می پیمایند. 

معین میزان ترانزیت خارجی چابهاردرسه سال گذشته را 13میلیون تن برشمرد واظهار داشت:این مقدار درمقایسه با مدت مشابه قبل بیش از شش ونیم برابر افزایش داشته واین نشان می دهد که چابهار پتانسیل بسیار بالایی دارد چرا که اگر زیرساخت های ریلی،هوایی ودریایی فراهم شود، شاهد تحول عظیمی در حوزه حمل ونقل و ترانزیت خواهیم بود.
 
 
 
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: