۱۳۹۶ شنبه ۴ آذر | ساعت: 2:02 عصر | 11/25/2017
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۵ بيست و هفتم مرداد :تاریخ انتشار 48055 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 812106 :بازدید
انتقاد وزیر بهداشت از نگاه وزرای اقتصادی به سلامت مردم
سایت سیبنا: قاضی زاده هاشمی: درباره کالاهای آسیب رسان به سلامت کمیته ای تصمیم گیری می کند که حوزه سلامت فقط یک رأی در آن دارد.

 

سایت سیبنا: قاضی زاده هاشمی: درباره کالاهای آسیب رسان به سلامت کمیته ای تصمیم گیری می کند که حوزه سلامت فقط یک رأی در آن دارد.

 
حسن قاضی زاده هاشمی در حاشیه نشست مشترک با هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در جمع خبرنگاران افزود: در قانون برنامه پنجم توسعه قرار بود استفاده کنندگان از کالاهایی که به سلامت مردم آسیب رسان است هزینه ای را پرداخت کنند که این هزینه منجر به کاهش مصرف این گونه کالاها شود.


انتقاد وزیر بهداشت از نگاه اقتصادی وزرای اقتصادی به سلامت مردم

وی اضافه کرد: این موضوع اگر بخواهد درست شود در برنامه ششم باید حتما تجدید نظر شود و به نحوی تصمیم سازی شود که تولیت با حوزه سلامت باشد و گر نه این قانون هیچ فایده ای نداشته و دیدیم که تأثیری در پیشگیری از عوامل بیماری زا ندارد.

وی اضافه کرد: امیدواریم مجلس که در حال بررسی برنامه ششم است به نوعی توجه کند که بخشی از اعتباراتی مورد نیاز سلامت مردم از همین مسیر تأمین شود و نیاز به بودجه عمومی نباشد.

وزیر بهداشت گفت: متاسفانه بخش خصوصی در حوزه سلامت ضعیف است ادعا می کنند اما حضورشان مؤثر نیست و در سال های گذشته به سودی علاقمند شدند که زحمت کمتری دارد از این رو باید هم ریسک پذیری شان افزایش یابد و هم حضورشان پرمعنا باشد و به کیفیت توجه کنند ضمن اینکه قیمت هم برای ما بسیار مهم است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه از بخش خصوصی حضور پررنگی را در بخش سلامت نمی بینیم افزود: بخش خصوصی اگر علاقمند باشد طرح های زیادی شامل ساخت بیمارستان ها، اداره آزمایشگاه ها و ورود برخی از فناوری های مؤثر در راستای اقتصاد مقاومتی و تولید داخل تعریف شده که بسیار اقتصادی است همچنین تضمین خریدی که وجود دارد می تواند مهمترین مشوق برای بخش خصوصی باشد.

وی افزود: در ایران حدود 80 درصد بیماران در بیمارستان های دولتی بستری و درمان می شوند و بیمه ها و وزارت بهداشت قدرت خرید بالایی دارند از این رو بخش خصوصی باید نگاه خود را از قالب واسطه گری به تولید و سرمایه گذاری تغییر دهد و به جای اینکه به بازار محدود داخلی توجه کنند بازار 400 میلیونی منطقه را مدنظر قرار دهند در این صورت کیفیت محصولات افزایش می یابد ضمن اینکه باید سود را در دراز مدت و دوردست ها دید. 

وزیر بهداشت گفت: معتقدم در شرایط کنونی وزارت بهداشت بیش از هر زمان دیگری آمادگی برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی را دارد مهم این است بخش خصوصی تردید را کنار بگذارد و اعتماد کند. 

وزیر بهداشت همچنین در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به نگاه اقتصادی وزرای صنعت، اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه به کالاهای آسیب رسان مثل شکر و نمک و مشکلات وزارت بهداشت در کنترل مصرف این کالاها گفت: امیدواریم در برنامه ششم توجه بیشتری به بحث کالاهای آسیب‌رسان به سلامت مردم شود.

هاشمی افزود: دولت در حوزه سلامت به دنبال رقابت با بخش خصوصی نیست اما عمده شرکتهای فعال در بخش خصوصی شرکتهای شبه دولتی هستند.

وی افزود: فرصت‌های مناسبی برای صادرات محصولات دارویی و سلامت‌محور به روسیه و عراق وجود داشت که نتیجه آن کمتر از 50 میلیون دلار شد و ما نتوانستیم به درستی از این موقعیت استفاده کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما به دنبال رقابت با بخش خصوصی نیستیم تاکید کرد: درست است که فضا برای بخش خصوصی به شکل مناسبی فراهم نیست اما در مکانهایی که نیز شرایط برای بخش خصوصی فراهم آمد آنها نتوانستند خوب عمل کنند و بخش خصوصی در بخش سلامت سرمایه‌گذاری مناسبی ندارد. 

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت وقتی می‌بیند که به خاطر واردات داروهایی که مورد نیاز مردم و سلامت جامعه است اختلالی ایجاد می‌شود مانند وزارت جهاد کشاورزی که وقتی ببیند یک ماده پروتئینی گران شده خود مجبور به واردات است ما نیز در مواردی ورود می‌کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: قرار نیست که ما برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی خود دو برابر هزینه کنیم تا بخش خصوصی بتواند آنها را تامین کند. 

وی گفت: در بودجه سال 94 و 95 بدهی بیمه‌ها دیده نشده بود اما دولت اصلاحیه‌ای دارد که مجلس نیز به آن توجه کرده است. تا این لحظه در کمسیون برنامه و بودجه به تصویب رسیده تا 5 هزار میلیارد تومان به 8 هزار میلیارد تومان ارتقا یابد و امیدواریم که این موضوع بزودی در صحن علنی مجلس نیز تصویب و مشکلات مزمن اصلاح شود. 

وی یادآور شد: 3500 میلیارد تومان در این باره توزیع کردیم که در آخرین مرحله آن هزار میلیارد تومان به بیمه سلامت اختصاص یافته است. 

قاضی‌زاده هاشمی گفت: امیدواریم که در دو ماه آینده بتوانیم مطالبات شرکت های دارویی و پخش را پرداخت کنیم به همین منظور تیمی نیز تهیه کردیم تا در مرحله اول بدهی‌های دارویی را پرداخت کنند هرچند شاهد هستیم که در برخی موارد پزشکان تا 10 ماه حقوق نگرفته‌اند. 

وزیر بهداشت و درمان در خصوص قیمت‌گذاری محصولات دارویی گفت: اگر منع قانونی وجود نداشته می‌توانیم از مشاوره بخش خصوصی در این مور د استفاده کنیم اما باید توجه داشت که بحث دارو و تجهیزات فوق‌العاده برای ما مهم و حساس است و ملاحظات دولتی و نیمه دولتی در این ارتباط وجود دارد در صورت تصمیم اشتباه حاشیه‌های زیادی درست می‌شود. 

قاضی‌زاده هاشمی گفت: تصمیم‌گیری ما در خصوص محصولات دارویی کاملا حساس است اما اتفاقاتی که در طول سه دهه گذشته افتاده است اگر در اقتصاد روان می‌آمد امروز کارنامه بهتری داشتیم. 

وی گفت: در دولت در خصوص عدم توسعه شرکتهای نیمه خصوصی در بخش دارو صحبت کرده‌ اما به نتیجه نرسیده‌ایم. 

وزیر بهداشت تاکید کرد: 80 هزار میلیارد تومان در حوزه سلامت هزینه می‌شود که ما با آن کارهای مهمتری می‌توانستیم انجام دهیم.

وزیر بهداشت در خصوص وضعیت توزیع شیر مدارس گفت: نظر وزارت بهداشت این است که مسئولیت توزیع شیر مدارس به خود انجمن صنایع لبنی سپرده شود اما باید اذعان داشت که این امر نیز به صورت سلیقه‌ای با آن برخورد می‌شود که امیدواریم سامان پیدا کند.

قاضی‌زاده هاشمی همچنین در خصوص وضعیت عرضه لبنیات در کشور گفت: تا جایی که امکانات داشت باشیم در امور لبنیات سنتی مداخله می‌کنیم و از ابتدای شهریورماه نظارت های بهداشتی بر واحدهای تولیدی لبنیات سنتی به طور گسترده انجام می‌شود.

وی همچنین در خصوص وضعیت گردشگری سلامت گفت: در این خصوص از بابت ما مشکلی وجود ندارد زیرا فوق‌تخصص و متخصص در بخش پزشکی به تعداد زیادی وجود دارد اما با مشکلاتی در بخش کمبود هتل و مسائل کلی گردشگری داریم.

وزیر بهداشت افزود:در حالی که برای مردم خودمان 100 هزار تخت بیمارستانی کم داریم چطور می‌توانیم گردشگری سلامت را مطرح کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: هر روز در رسانه‌ها شاهد آن هستیم که مطرح می‌شود که از فلان پزشک و بیمارستان شکایت شده است در چنین شرایطی بیماران خارجی چگونه می‌توانند به وضعیت درمان ایران اعتماد کنند.

وی گفت: در خصوص ایجاد داروخانه‌های گیاهی گروه‌های ذینفع تنها منافع خود را می‌بینند. یک عده درباره طب سنتی و گیاهی درس خوانده‌اند و آماده کار هستند اما در این شرایط می‌بینیم که بچه‌های ما برای ادامه تحصیل در طب سوزنی به چین می‌روند این در حالی است که ما خودمان میراث ملی داریم.

وزیر بهداشت افزود: عطاری‌ها به طور عام به سلامت جامعه کمک می‌کنند اما باید از مسیر علمی سامان داده شوند.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: دولت 6 هزار و 800 مطب در مناطق محروم دایر کرده است که در آنها پزشکان به جای دریافت حق ویزیت 38 هزار تومانی 3 هزار تومان از بیماران دریافت می‌کنند و تا امروز 80 میلیون نفر با هزینه 3 هزار تومانی ویزیت شده‌اند.

وی در خصوص طرحهای مناسب برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی گفت: وزارت بهداشت تا به امروز پروژه‌های خوبی را ارائه داده که به جای بخش خصوصی داخلی، خارجی‌ها از آن استقبال می‌کنند و کمتر شاهد آن هستیم که بخش خصوصی در این باره سرمایه‌گذاری کند. خبرگزاری صداو سیما
 
 
 
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: