۱۳۹۶ پنج شنبه ۲ آذر | ساعت: 5:43 عصر | 11/23/2017
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۱ بيست و هفتم دي :تاریخ انتشار 23931 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 3598 :بازدید
توزیع یارانه نقدی کمکی به فقرزدایی نمی‌کند
سیبنا: رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور با بیان اینکه هر مرحله از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیازمند توافق و تفاهم دولت و مجلس است، گفت: توزیع یارانه نقدی کمکی به فقرزدایی نمی‌کند.

سیبنا: رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور با بیان اینکه هر مرحله از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیازمند توافق و تفاهم دولت و مجلس است، گفت: توزیع یارانه نقدی کمکی به فقرزدایی نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، غلامرضا مصباحی مقدم در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۷ دی) مجلس شورای اسلامی بعد از صحبت‌های رئیس جمهور، گفت: از حضور رئیس جمهور در این جلسه تشکر می‌کنم که وی رویکرد مقتدر و نسبتا مثبتی برای ارائه دیدگاه‌های خود در نظر گرفته بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برخی طرح‌های رئیس جمهور مناسب ابتدای دولت نهم بود نه پایان دولت دهم، افزود: چند نکته در مورد بحث هدفمندی یارانه‌ها را ضرورت می‌دانم که بیان کنم.

وی ادامه داد: نخستین مبحث ضرورت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌هاست، ما اصل این مساله را خدشه‌پذیر نمی‌دانیم که باید قانون هدفمندسازی یارانه‌ها تا رسیدن به نقاط هدف ادامه یابد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت تصر یح کرد: مساله دوم این است که مراحل بعدی این قانون باید با ملاحظه همه آثار مثبت و منفی آن صورت بگیرد و نباید از آثاری که پدید می‌آورد غافل شویم.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس گفت: نکته سوم این است که در هر مرحله از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیازمند توافق و تفاهم میان دولت و مجلس هستیم که البته رئیس جمهور نیز بر آن تاکید کرد.

وی سپس به نکته چهارم مبحث خود اشاره وتصریح کرد: اهداف قانون هدفمندسازی یارانه‌ها سه چیز بود؛ یکی برقراری عدالت در توزیع یارانه‌ها، دومی مدیریت مصرف انرژی و آخری نیز اصلاح ساختارهای تولیدی است.

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه این اهداف باید در اجرای مراحل بعدی با هم مدنظر قرار گیرند ادامه داد: متاسفانه در مرحله اول شاهد وقوع چنین اهدافی نبودیم.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: هر کمکی به تولید کشور کمک به مردم است.

وی با تکرار این جمله ادامه داد: چرا بنا بر این است که فقط پول در جیب مردم گذاشته شود در حالی که باید به جای ماهی دادن به مردم به آنها ماهی گیری یاد بدهیم.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس افزود: اگر به تولید کمک کنیم و بخش قابل توجهی از یارانه‌ها را به سمت تولید ببریم اشتغال، تولید محصولات، رفاه مردم و قدرت خرید آنها افزایش یافته و شکاف ثروت و فقر کاهش می‌یابد.

نماینده مردم تهران در مجلس با طرح این سوال که مگر پرداخت نقدی یارانه‌ها بهترین روش است؟، گفت: هدف از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها رسیدن به تولید، اشتغال و ساختارهای مناسب تولید است.

مصباحی مقدم با بیان این که برای راه ساختارهای تولیدی و استفاده از فناوری‌های نوین نیازمند منابع هستیم ادامه داد: اجرای فاز بعدی قانون هدفمند کردن یارانه‌ها این منابع را در اختیار ما می‌گذارد.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس با تاکید بر این که باید بخش قابل توجهی از درآمد هدفمندسازی یارانه‌ها را برای اصلاح ساختارهای تولیدی اختصاص دهیم ادامه داد: هم اکنون کارخانجات زیادی هستند که تنها با ۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند و یا کارخانه‌هایی داریم که سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام شده و نیاز به سرمایه در گردش دارند. بنابراین اگر ما سرمایه در گردش این کارخانه‌ها را تامین کنیم به سرعت اشتغال بالا می‌رود و تامین اشتغال به معنی تامین رفاه مردم است.

رئیس کمیسیون برنامه،‌بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: هدف دیگر این قانون رفع فقر و نیازهای عمومی مردم است، پرداخت یارانه نقدی به همه مردم در راستای این هدف نیست، کمک به ثروتمندان هرگز در راستای تحقق فقرزدایی نیست.

وی گفت: طرح‌های پیشنهادی رئیس جمهور را باید با تفاهم دولت و مجلس پیش ببریم و اگر دولت بنا را بر تفاهم بگذارد مجلس استقبال می‌کند.

عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی، گفت: مجلس از آن جهت به سمت متوقف کردن فاز دوم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها رفت که هم اکنون شرایط مساعد نیست و اگر شرایط مساعد شود و نرخ تورم کاهش یابد و وضعیت روانی جامعه تعدیل شود می‌توان در این زمینه به نتیجه رسید./


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: