• ایساکو
 • ایران کشوری ممتاز در توسعه شبکه برق

  تصویر روز: طول شبکه‌های برق کشور در طول ۴۰سال گذشته بیش از ۱۱برابر افزایش یافته و از مرز ۹۲۳هزار کیلومترمدار گذشته است که این حجم شبکه برق احداث‌شده حدود ۱۵۴برابر طول مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه و ۷۴برابر قطر کره زمین است.

  به گزارش تصویر روز به نقل از  تسنیم، بخش برق کشور به‌عنوان صنعتی زیربنایی طی چهار دهه اخیر توانسته است با توسعه طرح‎های خود در زمینه‌های مختلف، نقش مهمی را در توسعه اقتصادی و آبادانی کشور ایفا کند.

  نگاهی به فعالیت‌های این صنعت در زمینه احداث شبکه‌های برق (انتقال، فوق‌توزیع و توزیع) در کشور حکایت از آن دارد که طول شبکه‌های یادشده در سال ۵۷ و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی به حدود ۸۱ هزار کیلومترمدار می‌رسید که با همت تلاشگران صنعت‌ برق، این رقم هم‌اکنون از مرز ۹۲۳ هزارکیلومتر مدار گذشته است تا برق به دورترین نقاط مصرف برسد و مشترکان از نعمت آن برخوردار شوند.

  بر اساس اعلام رسمی وزارت نیرو، شبکه‌های برق (انتقال، فوق‌توزیع و توزیع) کشور نسبت به ابتدای انقلاب ۱۱٫۳ برابر افزایش پیدا کرده است.

  بنابراین برق در ایران بدون در نظر گرفتن نیروگاه‌ها و پست‌های برق، در بیش از ۹۲۳ هزار کیلومتر کابل جریان دارد که این حجم شبکه برق احداث‌شده حدود ۱۵۴ برابر طول مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه و ۷۴ برابر قطر کره زمین است.

  برای اطلاع بیشتر از جزئیات اقدامات صورت‌گرفته خوب است بدانید طول شبکه‌های انتقال و فوق‌توزیع کشور در ابتدای انقلاب ۱۳ هزار و ۵۰۰ کیلومترمدار بوده است که تا ابتدای‌ دی‌ماه سال جاری با احداث خطوط جدید این رقم به بیش از ۱۲۵ هزار کیلومترمدار رسیده است و در حال حاضر نیز طول خطوط جدید انتقال و فوق‌توزیع که با پیشرفت ۸۵درصدی در حال ساخت و تکمیل شدن هستند به سه‌هزار و ۳۲۴ کیلومترمدار رسیده است.

  همچنین طول شبکه‌های توزیع برق کشور نیز از ۶۸ هزار کیلومتر ابتدای انقلاب به حدود ۷۹۸ هزار کیلومتر تا ابتدای فصل زمستان سال جاری رسیده است.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیزده − هشت =