• ایساکو
 • تلاش رئیس‌جمهور برای حفظ وزیر بهداشت

  تصویر روز: رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره استعفای قاضی‌زاده هاشمی توضیحاتی ارائه کرد.

  به گزارش تسنیم، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره استعفای وزیر بهداشت گفت: آقای قاضی‌زاده هاشمی از وزرای موفق و خوب ما در دولت یازدهم و دوازدهم بودند و هستند.

  وی افزود: او خدمات زیادی را داشته و طرح تحول سلامت را با جدیت و فداکاری به‌خوبی پیش برد. وزارت بهداشت؛ وزارتخانه حساس و مهمی است و اداره آن نیاز به مدیریت بالا و بودجه دارد.

  رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره علت استعفای وزیر بهداشت تصریح کرد: آقای هاشمی به‌علت اختلاف نظر درباره بودجه استعفا داده و رئیس‌جمهور او را وزیر لایقی می‌داند و مقاومت کرده که از دولت نرود و تا حد امکان مشکل حل شود.

  واعظی ادامه داد: شرایط امروز ما با سال‌های گذشته متفاوت است و به‌دلیل جنگ اقتصادی و تحریم؛ سازمان برنامه و بودجه با محدودیت مواجه است. امیدوارم مذاکراتی که در این باره در حال انجام است به نتیجه برسد و بتوان تا امروز تصمیم‌گیری کرد.

  وی تصریح کرد: ما آقای قاضی‌زاده هاشمی را سرمایه دولت می‌دانیم و عملکرد و خدمات او را همواره مورد تکریم و تقدیر می‌کنیم و امیدواریم همراه دولت باشند و اگر جدا شدند؛ او را سرمایه دولت می‌دانیم.

  رئیس دفتر رئیس‌جمهور تأکید کرد: تلاش رئیس‌جمهور بر این است که آقای قاضی‌زاده هاشمی را حفظ کند.

  رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین درباره تاخیر اروپا در ایجاد کانال مالی با ایران بیان کرد: دولت به جد پیگیر این موضوع است. همانطور که موگرینی هم اعلام کرده است آنها هم به جد دنبال هستند، ولی فشار آمریکا بر اروپا بسیار زیاد است. البته روابط ما با اروپا ابعاد مختلفی دارد که به کانال مالی ختم نمی‌شود. در این شرایط که ما درگیری جدی با آمریکا داریم، به پشتیبانی‌ سیاسی اروپا نیاز داریم. آنها ایجاد کانال مالی را قول داده‌اند و باید آن را عملی کنند.

  واعظی ادامه داد: البته آنچه ما با سایر کشورها داریم عملا شبیه کانال مالی است. امیدواریم همانطور که روابط ما با کشورهایی مثل هند، چین، ترکیه و روسیه گسترش یافته است، این مسائل ما هم با اروپا حل شود. البته ما موضع قاطعی درباره کانال مالی اتخاذ کرده‌ایم. از سویی هم معتقدیم باید پخته و حساب شده در این زمینه گام برداریم.

  وی درباره موضع دولت در قبال رد شدن CFT توسط شورای نگهبان بیان کرد: بحث لوایح چهارگانه برای کشور بسیار کم است و در واقع استاندارد همکاری ما با بانک‌های دنیاست. حتما مجلس دنبال این است که این لایحه مسیر دیگری طی کند تا تصویب شود.

  خبرنگاری در مورد انتخاب آملی لاریجانی در ریاست مجمع تشخیص مصلحت و تاثیر آن بر همکاری با دولت پرسید که وی در پاسخ اظهار کرد: با شناختی که آیت الله آملی لاریجانی از مسائل کشور دارد و حضور وی در جلسات سران قوا ایشان می‌توانند به دولت کمک کنند. رابطه دولت با مجمع در گذشته رابطه خوب و همکاری نزدیکی بوده است و در این برهه هم این رابطه نزدیک ادامه می‌یابد.

  رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین درباره دغدغه‌های منطقه‌ای نمایندگان و انتظار آنها از دولت برای تعیین بودجه کافی برای توسعه مناطق مختلف کشور خاطرنشان کرد: اولویت اول ما در بودجه، اولویت‌های اصلی کشور است. البته ما نمی‌توانیم اولویت‌های منطقه‌ای را نادیده بگیریم. ما مناطقی داریم که دچار خشکسالی است یا آنطور که باید به برخی مناطق رسیدگی نشده است. بنابراین در تنظیم بودجه به توسعه این مناطق نیز توجه داریم.

  وی درباره مذاکره دولت ایران با طالبان گفت: هدف ما برقراری صلح و امنیت است و ما هم تنها کشوری نیستیم که با طالبان مذاکره کردیم. آمریکا هم با آنها مذاکره دارد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیزده − 12 =