• ایساکو
 • دکتر دژ پسند گزینه مناسبی برای وزارت اقتصادی است

  تصویر روز: بنده بعنوان یک اقتصادادان و شخصی که با فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی آشناست، با ملاحظه شرایط کنونی کشور و آثاری که این شرایط بر گروه های مختلف درآمدی و اقشار کشور دارد، مانند هرفرد دلسوز دیگری دغدغه های خاص خود را دارم و نسبت به ادامه این وضعیت نگرانم.

  شواهد نشان می‌دهد که بخشی از این مشکلات اقتصادی در خارج از اراده نظام تصمیم گیری اقتصادی کشور و ناشی از شرایط تحمیلی توسط بیگانگان است، اما معتقدم بخش دیگری از این موضوع بستگی به نحوه مدیریت اقتصادی کشور، ویژگی‌ها و خصوصیات افرادی دارد که سکان‌دار اقتصاد کشورند.
  نیاز امروز کشور ما مدیریت هوشمندانه این مشکلات است. به عنوان یک اقتصاد دان، از آنجایی که رییس جمهور محترم در آستانه ترمیم کابینه و معرفی همکاران جدید خویش هستند، لازم می‌دانم شاخص‌ها و معیارهایی را که باید در فردی که قرار است عهده دار هدایت ابر وزارتخانه امور اقتصادی و داریی جمع باشد را بیان نمایم:
  این شاخص ها در سه سرفصل ویژگی های علمی – اجرایی و شخصیتی قابل دسته بندی است.
  سکان‌دار وزارت اقتصاد باید از توان علمی بالایی برخودار بوده و بر ابعاد مختلف علم اقتصاد از منظر خرد، کلان و همچنین شرایط خاص اقتصاد ایران تسلط کافی داشته باشد. شناخت دقیق و عمیق وی از مقوله توسعه، مختصات و چالش های بخش عمومی در کنار دانش کافی برای هدایت بنگاهها و موسسات پولی و مالی کشور از دیگر پیش نیازهای علمی گزینه مد نظر می باشد. علاوه بر آن، فردی که عهده دار این مسئولیت می شود به نظر من باید خود سابقه انجام مطالعات و پژوهش های گسترده و میدانی در حوزه کلان، بخشی و بنگاههای اقتصادی داشته باشد تا با تسلط کافی به ادبیات این حوزه، تدابیر عملی کارآمدی را برای مدیریت چالشها، مورد تصمیم‌گیری قرار دهد به نحوی که بر بهبود روند متغیرهای کلان تاثیرگذار باشد.
  با شناختی که از ایشان دارم معتقدم دکتر دژ پسند گزینه مناسبی برای وزارت امور اقتصادی و دارایی است چرا که سکان‌دار این وزارتخانه باید یک صاحب نظر و ایده پردازی باشد که توامان فرزند دانشگاه و مدیریت اجرایی کشور بوده و تسلط خود را از دل سالیان متمادی کارعلمی و تجربه کارشناسی بدست آورده باشد تا به مدد این دو بال بتواند یافته های علمی را با دقت کارشناسی به صورتی کارآمد در عرصه اجرا عملیاتی کند. البته او متقابلا می‌تواند تجارب عملیاتی را به خدمت مطالعات دانشگاهی نیز درآورد.
  شاخص دوم سوابق اجرایی است. به نظرم کسی که سکان دار وزارت اقتصاد می شود باید به معنی واقعی کلمه یک کارشناس باشد یعنی فردی که سلسله مراتب اداری را طی کرده و برآمده از بدنه کارشناسی در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور است. طبیعی است کسی که سابقه مدیریت در سطوح میانی و عالی بویژه در حوزه برنامه ریزی دارد، به آخرین، بروز ترین و جامع ترین اطلاعات کشور دسترسی و اشراف دارد. علاوه بر آن ظرفیت های سرمایه انسانی، فیزیکی، حقوقی و قضایی کشور را می شناسد و می تواند آنها را در مسیر تصمیم سازی به خدمت بگیرد. سوابق اجرایی و عملکرد موفق ایشان در جایگاه‌های مختلف اجرایی نشانگر شایستگی بالای ایشان از لحاظ این شاخص می‌باشد.
  از منظر ویژگی های شخصیتی بعنوان سومین شاخص، به نظر من وزیر امور اقتصادی و دارایی باید برآمده از متن جامعه، متعهد، متخصص، منضبط، مسئولیت پذیر و در این شرایط به شدت پرکار باشد. دژ پسند کسی است که سرنوشت و آینده کشور برایش مهم بوده و علاوه بر وپژگی‌های یاد شده به شایسته گزینی و مدیریت مشارکتی معتقد است.
  طبیعی است که بنده به نوبه خود به عنوان یک فرد دانشگاهی مانند بسیاری دیگر که موفقیت دولت محترم و سربلندی کشوردغدغه اوست، برایم مهم است که شاخص هایی که برشمردم در انتخاب وزیر امور اقتصادی و دارایی بعنوان ملاک های مهم و اثر گذار مد نظر رییس جمهور محترم قرار گیرند.
  تردید هم ندارم مطالبی را که بیان کردم مخاطب خود را پیدا خواهد کرد و بسیار امیدوارم که با انتخاب و معرفی گزینه صحیح از جمع مدیران سختکوش، دغدغه مند و با سابقه مفید اجرایی در حوزه اقتصادی و برنامه ریزی شاهد تحولات مثبت در مدیریت این وزارتخانه خواهیم بود.
  گزینه وزارت باید به مدد آشنایی کامل و اطلاعات ذیقیمت خود در این حوزه، مقدمات گذار از شرایط سختی که با آن مواجهیم را فراهم کند. کنترل و مدیریت شوک های اقتصادی که به کشور ما تحمیل شده و می شود تنها از کسی بر می آید که در گذر زمان و در فرایند نظام اقتصادی و برنامه ریزی کشور آبدیده شده و می تواند مقدمات رشد و توسعه متوازن کشور را فراهم کند.
  انتخاب دکتر دژپسند با جمیع ویژگی هایی که برشمرده شد، روزهایی امیدبخش را برای اقتصاد کشورمان نوید می دهد / والسلام

  علی اکبر قلی زاده
  دانشیار دانشکده اقتصاد – دانشگاه بوعلی سینا همدان

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  4 × 3 =