• ایساکو
 • صنعت داروسازی دچار رکود است/ ۸ ماه ذخیره دارویی

  تصویر روز: رئیس سازمان غذا و دارو، با اشاره به مشکلات پیش روی صنعت داروسازی کشور، گفت: این صنعت دچار رکود است.

  به گزارش مهر، دکتر غلامرضا اصغری، گفت: دارو یکی از حلقه های زنجیره درمان و طبعا متاثر از سیاست های درمان است. هرچقدر در نظام درمان سازماندهی انجام شود، بحث دارو نیز منطقی تر و استانداردتر خواهد شد. هرچند در حال حاضر مدیریت هزینه ها بیشتر از همیشه مطرح شده، اما قبل از هر چیز باید به استاندارد بودن و استاندارد شدن خدمت تاکید کنیم تا هزینه ها منطقی شود.

  وی افزود: به عنوان سازمان غذا و دارو با شرایط متناقضی روبرو هستیم، از طرفی باید داروهای جدید وارد شود و صنعت دارو هم اقتصادی باشد و این به معنی بازار بزرگ تر و فروش بیشتر است. از طرفی نیز باید مدیریت هزینه و کنترل تجویز و مصرف دارو انجام شود.

  اصغری با بیان اینکه کل بازار دارویی کشور در سال ۹۶ حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان بود، ادامه داد: روغنی که به کشور وارد می شود ۴ میلیارد دلار و برنج ۳ میلیارد دلار است، حتی بازار آرایشی و بهداشتی نیز بزرگتر از دارو است. این در شرایطی است که بیش از ۹۶ درصد داروها تولید داخل بوده و ۷۰ درصد ارزش بازار داروی کشور به تولید داخل وابسته است.

  معاون وزیر بهداشت بیان کرد: اگر داروهای تولید داخل را می خواستیم وارد کنیم باید ده ها میلیارد دلار واردات دارو انجام می دادیم، اما در حال حاضر ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار واردات دارویی انجام می شود و بیش از ۵۰ درصد مواد اولیه دارویی نیز در داخل کشور تولید می شود.

  وی اظهار کرد: مشکل دیگر این است که وزارت صنعت می گوید که متولی صنعت دارو است، از طرفی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نیز در این زمینه مسئولیت دارد و باید هزینه های سلامت و بازار دارو را مدیریت کند. بیش از ۵۵ درصد صنعت داروسازی در اختیار بخش های شبه دولتی و کمتر از ۴۵ درصد آن در اختیار بخش خصوصی است. در این صنعت با رکود مواجه هستیم که شاخص های بورس نیز این رکود را نشان می دهد و سود صنعت دارو پایین است. علت این است که اولا مطالبات صنعت دارو به تاخیر افتاده است. طلبی که در حال حاضر صنعت از پخش دارد بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان است. این موضوع باعث شده که صنعت برای تامین هزینه وام بگیرد و در این شرایط هزینه های مالی به صنعت داروسازی تحمیل شده، اما این هزینه در قیمت گذاری ها در نظر گرفته نشده است. از طرف دیگر به صنعت داروسازی اسناد اوراق خزانه تعلق می گیرد.

  اصغری گفت: محدودیت افزایش قیمت نیز وجود دارد که بر اساس مصوبه دولت، افزایش قیمت مربوط به دارو ۹ درصدی است. مشکل دیگر این است که ارز تعلق گرفته به دارو دچار مشکلات بسیاری شده و زحمات زیادی کشیده شد که در صف تامین ارز برای دارو قرار نگیریم. تاکنون میزان ارزی که تا شهریور ۹۷ تحویل گرفتیم، کمتر از ارزی است که در سال ۹۶ دریافت کردیم. این در حالی است که باید تا آبان ماه حداکثر استفاده را ببریم و شرایط تحریم ها را پیش رو داریم.

  وی با بیان اینکه دارو و تجهیزات پزشکی نیز مانند هر کالای دیگری دچار احتکار می شود، افزود: تلاش کردیم ذخایر مواد اولیه دارویی را افزایش بدهیم تا داروهای تولید داخل دچار مشکل نشود. همچنین لیست داروهای اساسی و داروهای بحران نیز تهیه شده تا اگر شرایط سخت تر شد، لیست داروهایی که اولویت بیشتری برای تامین دارد را در اختیار داشته باشیم و آنها را تامین کنیم. لیست داروهای صرفا بیمارستانی نیز تدوین شده تا داروهایی که در داروخانه ها وجود دارد در صورت بروز شرایط سخت به بیمارستان ها منتقل شود و در بیمارستان دچار کمبود این داروها نباشیم. در حال حاضر به صورت میانگین، ۸ ماه ذخیره دارویی وجود دارد و اگر ذخیره دارویی به کمتر از ۴ ماه برسد، دیگر در داروخانه های سراسر شهر توزیع نمی شود و فقط به داروخانه های خاص و منتخب داده می شود.

  رئیس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: همکاری سازمان های بیمه گر که در کمیته های مصرف منطقی دارو و کنترل نسخه استان ها حضور دارند و این روزها بیشتر شده می تواند به مشکلات بازار دارویی کمک کند. البتخ باید بتوانیم تقاضا را کنترل کنیم. تقاضا در دارو در قسمت تجویزها اتفاق می افتد. اگر مباحث راهنماهای بالینی جدی گرفته شود و با کسانی که اجرا نمی کنند برخورد شود، می توانیم بخش تقاضا را کنترل کنیم و در کنترل تقاضاهای القایی موفق باشیم.

  اصغری گفت: نسخه نویسی الکترونیکی نیز در سازمان تامین اجتماعی شروع شده و سازمان بیمه سلامت نیز به دنبال انجام این کار است که می تواند به سازمان غذا و دارو در راستای مدیریت تقاضا کمک کنند. زیرساخت های الکترونیکی و سرویس دهی بسترهای الکترونیک سازمان غذا و دارو و سازمان بیمه سلامت به یکدیگر، کمک بسیار خوبی بود که در حال انجام است.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  4 × 2 =