• ایساکو
 • گردشگر خارجی در ایران دلارهایش را کجا به ریال تبدیل کند؟

  تصویر روز: نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه، با کاهش ارزش ریال تقاضای گردشگران خارجی برای حضور در ایران افزایش می‌یابد،گفت: بایستی روند دسترسی به ارز و ریال مورد نیاز گردشگران خارجی تسهیل شود.

  علی اکبر کریمی با بیان اینکه، در ضوابط جدید ارزی که اخیرا از سوی دولت ابلاغ شد، هیچ اشاره‌‎ای به تعیین تکلیف ارز و ریال مورد نیاز جهانگردان خارجی نشده است، گفت: به عبارت دیگر در حال حاضر سازوکار تبدیل ارز ورودی همراه گردشگران و در هنگام بازگشت تبدیل ریال به ارز خارجی مورد نیاز آنها مشخص نیست.

  وی ادامه داد، این درحالی است که توریسم و گردشگری یکی از بخشهای مهم اقتصادی کشور است و اثر آن در رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی غیر قابل چشم‌پوشی است.

  نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه، به نظر می‌رسد با کاهش ارزش پول ملی تقاضا برای حضور گردشگران در ایران افزایش می یابد، تاکید کرد، دولت باید تدابیر لازم را برای رفع نیاز ارزی گردشگران داشته باشد تا خلل و مشکلی در روند تامین ریال برای گردشگران خارجی در ایران ایجاد نشود.

  وی افزود، دولت اعلام کرده کلیه مبادلات ارزی باید از مسیر بانکها انجام شود، با توجه به سقف مشخص شده برای همراه داشتن ارز به نظر میرسد برای گردشگران خارجی بایستی ضوابط جداگانه ای از سوی بانک مرکزی اعلام شود. به گزارش تسنیم ، به گفته عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، باید برای گردشگران ارز ضوابط ویژه ای لحاظ شود تا آنها بتوانند هم از ظرفیت بانکها و هم صرافیهای مجاز استفاده کنند. به بیان دیگر ضوابط ارزی جدید نباید سکته ای در حوزه گردشگری کشور ایجاد کند.

  کریمی گفت: وقتی ارزش پول ملی با کاهش همراه شود، صادرات و گردشگری خارجی رونق خواهد گرفت در این بین عدم دید همه جانبه از سوی سیاست گذاران ارزی می‌تواند منجر به از دست رفتن این فرصت جدید شود.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  چهار × سه =