• ایساکو
 • حمایت ۵۰۰ نماینده پارلمان‌های آلمان، انگلیس و فرانسه از برجام

  تصویر روز: حدود ۵۰۰ نماینده پارلمان‌های انگلیس، فرانسه و آلمان در نامه ای سرگشاده به نمایندگان کنگره آمریکا از آنها خواستند که از برجام حمایت کنند.

  در پی انتشار اخباری مبنی بر احتمال تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام در اواخر اردیبهشت ماه، چند صد نماینده از سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس از کنگره آمریکا خواستند تا به حفظ برجام کمک کند.

  باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز چهارشنبه در سخنانی گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قصد دارد ماه آینده ایالات متحده را از توافق هسته ای با ایران خارج کند و تنها تلاش های رهبران اروپایی در آخرین لحظه شاید بتواند موجب تغییر تصمیم ترامپ شود.

  ترامپ که از منتقدان جدی توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی دولت اوباما با ایران است، بارها تهدید کرده است که از این توافق خارج خواهد شد. وی به کشورهای اروپایی تا ۱۲ ماه می فرصت داده است تا توافق هسته‌ای را اصلاح کنند.

  باب کورکر در مصاحبه با روزنامه کریتستین ساینس مونیتور گفت: تنها مذاکرات لحظه پایانی توسط رهبران اروپایی شاید بتواند یک چارچوب مشخص را ایجاد کند تا به اعتراضات و شکایت های مداوم ترامپ نسبت به این توافق رسیدگی نماید ولی ظاهرا رئیس جمهور کاملا آماده است تا اگر به آنچه که تا ضرب الاجل ۱۲ ماه می اعلام کرده دست پیدا نکند، از این توافق خارج شود.

  وی افزود: اگر از حالا تا ۱۲ می چیزی تغییر نکند، رئیس جمهور قطعا از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد. بسیاری از اطرافیان رئیس جمهور دوست دارند که شاهد نوعی ظرافت دیپلماتیک باشند که بتواند فشار آمریکا و اروپا بر رفتار ایران در منطقه را تقویت کند، بدون آنکه موجب از بین رفتن یکچانبه توافق هسته ای شود.

  به گزارش تسنیم، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان قرار است سفرهای جداگانه‌ای به واشنگتن داشته باشند و با ترامپ دیدار کنند. پیش بینی می شود رهبران آلمان و فرانسه درباره موضوع ایران نیز با ترامپ رایزنی کنند.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  18 − ده =