• ایساکو
 • ایرانی ها ۴۰۰ دلار بیشتر از سایر گردشگران در ترکیه پول خرج می کنند

  تصویر روز: رئیس اتحادیه هتل داران ترکیه از سیل ایرانی هایی که در نوروز به ترکیه روانه می شوند، خبر داد.

  به گزارش خبرآنلاین به نقل از سایت روزنامه حریت؛ تیمور باییندیر (Timur Bayındır)، رئیس اتحادیه هتل داران ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد که گردشگران ایرانی در تعطیلات سال نو به ترکیه می آیند و استانبول و استان وان، مقصد مورد علاقه آنهاست.

  طی ماه مارس سال ۲۰۱۷، حدود ۲۵۰۰۰۰ گردشگر ایرانی به ترکیه سفر کردند. یک سوم این گردشگران تعطیلات خود را در استانبول گذراندند. استان وان نیز یکی دیگر از محبوب ترین مکان های گردشگری برای مسافران ایرانی است.

  باییندر دراین باره می‌گوید: ما انتظار داریم که تعداد گردشگران ایرانی در سال جاری ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد. بیشتر مسافران ایرانی، هتل های محل اقامت خود را در مناطق تقسیم و سلطان احمد انتخاب می کنند، همینطور در وان تقریبا ظرفیت تمام هتل ها تکمیل می شود.

  با این حال، به گفته او تقاضای گردشگران ایرانی برای شهر آنتالیا و مناطق ساحلی ترکیه کاهش یافته است.

  باییندیر اما به یک خصلت ایرانی‌ها اشاره می‌کند؛ خرید. او می گوید: ایرانی‌ها به طور متوسط ۱۰۰۰ دلار به ازای هر نفر در طی شش شب هزینه می کنند، این در حالی ست که گردشگران دیگر ملیت ها در همین شرایط، ۶۳۰ دلار صرف می کنند. آنها از ترکیه برای خرید، کسب و کار و گذراندن تعطیلات دیدن می کنند.

  باییندیر امیدوار است که امسال تعداد ایرانیانی که از ترکیه بازدید می کنند افزایش یابد، مگر اینکه اتفاقات نامطلوبی که ممکن است بر بازار گردشگری تأثیر بگذارد، رخ دهد.

  در مجموع ۲٫۵ میلیون ایرانی در سال گذشته از ترکیه بازدید کرده اند که نسبت به سال ۲۰۱۶به میزان ۵۰ درصد افزایش داشته است و این کشور به مقصد اصلی گردشگری برای ایرانیان تبدیل شده است.

  استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، میزبان ۹۱۰۸۱۰ مسافر ایرانی در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با ۶۴۸۱۷۶ مسافر در سال گذشته بوده است.

  طبق گفته پروفسور اورهان ایچوز؛ رئیس بخش گردشگری دانشگاه یاشار،سهم استان ازمیر، سومین شهر بزرگ این کشور، از گردشگران خارجی ، در سال ۲۰۱۷٫ ده درصد بوده است. ۷۶۴۶۲ تبعه ایرانی در سال گذشته از ازمیر بازدید کرده اند.

  براساس آخرین اطلاعات رسمی وزارت فرهنگ و گردشگری که در تاریخ ۲۸ فوریه منتشر شد، ایران در ماه ژانویه بازار توریستی برتر ترکیه بوده است که مجموع ۱۵۴،۲۹۶ نفر در ماه مه از این کشور بازدید کرده اند.

  ایرانی ها در ماه اول سال جاری حدود ۱۱ درصد سهم کل ورودی های خارجی را به خود اختصاص داده اند. در ماه ژانویه، نزدیک به ۱٫۵ میلیون نفر توریست خارجی از ترکیه بازدید داشته اند، که این رقم در سال جاری ۳۹ درصد افزایش داشته است.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  3 − 1 =