• ایساکو
 • اروپا، بزرگترین خریدار نفت خام ایران است

  تصویر روز: سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفتی، اروپا را با وجود بدعهدی های جدید در قبال برجام، بزرگ ترین خریدار نفت خام ایران و در عین حال اصلی ترین سرمایه گذار در این حوزه معرفی کرد.

   به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حمید حسینی افزود: برجام به صنعت نفت کشور کمک کرد و صنعت نفت توانست ضمن افزایش تولید، بازارها را باز گرداند و بسیاری طرح های متوقف شده در پارس جنوبی تکمیل شد.

  وی در عین حال به عدم توفیق برجام در جذب سرمایه گذاری خارجی اشاره و اضافه کرد: ما نمی توانیم [تنها بر مبنای سناریوی همکاری با اروپا] در شرایط مبهم امروز حرکت کنیم؛ اروپا بزرگ ترین خریدار نفت خام ما است و از طرفی بزرگ ترین سرمایه گذاری را نیز در حوزه نفتی، توتال و اروپایی ها انجام داده اند.

  حسینی با بیان اینکه هنوز نمی توان گفت اروپا در زمینه نفتی به ایران پشت کرده است، ادامه داد: در برجام رویکرد مناسبی نداشتیم و بخش خصوصی، اتاق ها و مجموعه دولت آنطور که باید به کره شمالی و جنوبی، هنگ کنگ و سنگاپور می نگریستند، عمل نکردند چراکه عمده منابع دنیا در این کشورهاست.

  سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفتی با اشاره به دلخوری چین از گرایش نفتی گاه و بیگاه ایران به سمت غرب گفت: این رویکرد شاید صحیح نبود ولی در مجموع شرایط کشور به نحوی بود که همگی تصور می کردیم این رویکرد صحیح است اما امروز که با دست اندازهایی مواجه شده ایم به این نتیجه رسیده ایم که باید راهبرد بهتری اتخاذ کنیم.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  18 − 8 =