• ایساکو
 • ۱۷۳ هزار شغل در حوزه گردشگری ایجاد می شود

  تصویر روز: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: امسال در بخش گردشگری یکصد هزار شغل ایجاد شد و برای سال آینده نیز ایجاد ۱۷۳ هزار شغل برنامه ریزی شده است.

  به گزارش ایرنا،علی اصغر مونسان عصر شنبه در جریان افتتاح هتل پنج ستاره در لاهیجان بیان کرد: برای سال آینده حدود یک هزار و ۷۰۰ طرح در کشور در حال اجراست و در اشتغال روستایی نیز ماموریتی ویژه به عهده این سازمان گذاشته شده و تلاش می کنیم حدود ۴۰ هزار شغل در روستاها که به طور عمده در بخش های بوم گردی و صنایع دستی هستند، ایجاد شود.
  وی ادامه داد: در سال آینده طرح اشتغال فراگیر که رئیس جمهوری بر آن تاکید دارد و به تصویب هیات دولت نیز رسیده را در دستور اجرا داریم که جزو برنامه های اولویت دار محسوب می شود و اطمینان داریم که ایجاد ۱۷۳ هزار شغل برای حوزه گردشگری، قابل دستیابی است.
  مونسان افزود: تجاری کردن صنایع دستی کشور یکی دیگر از برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و در ۱۰ ماه امسال، صادرات صنایع دستی حدود ۶۴ درصد رشد داشته که رقم قابل توجهی است.
  وی یادآور شد: بنا بر آمار گمرک پارسال حدود ۲۴۰ میلیون دلار صادرات داشته ایم و حدود ۲۵۰ میلیون دلار هم بصورت صادرات چمدانی بوده که در مجموع نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار درآمد صنایع دستی کشور بوده و امیدواریم روند رشد امسال، در سال آینده هم ادامه یابد.
  رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بخش خدمات را دارای ظرفیت زیادی برای اشتغال زایی خواند و گفت: در دنیا به ازای هر ۱۰ شغل، یک شغل در حوزه گردشگری تعریف می شود.
  وی خاطرنشان کرد: طرحی به نام تجاری سازی صنایع دستی در دست اجراست و باید در بخش فروش و بازاریابی، کار بیشتری انجام شود که نیاز به الزاماتی نظیر برندسازی ، شکل گیری طرح ها براساس سلیقه مشتری و تعیین کشورهای هدف دارد.
  معاون رئیس جمهوری افزود: طرح جامع گردشگری کشور تدوین شده و پس از نوروز، به تصویب هیات دولت می رسد و بر اساس این طرح، مدیریت یکپارچه تری در حوزه گردشگری اعمال می شود چون گردشگری در دنیا ، امری فراگیر و فرابخشی است ولی در کشور ما این زنجیره، پاره پاره است.
  وی خاطرنشان کرد: باید بتوانیم به ۲۰ میلیون گردشگر ورودی کشور یا ۸۰ میلیون گردشگر داخلی طی سال، دست یابیم.
  مونسان در بخش دیگری از سخنانش، یکی از مشکلات مهم در سال آینده را موضوع ایرانگردی دانست و متذکر شد: ورود گردشگر خارجی برای کشور ما مهم است و اگر ایرانگردی رونق داشته باشد، شاهد کاهش سفر به خارج از کشور خواهیم بود که این امر، صرفه جویی ارزی را محقق می کند.
  وی با اشاره به وضعیت اعتبارات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نگاه ویژه رئیس جمهوری به این سازمان گفت: توافقنامه هزار میلیارد تومانی با صندوق توسعه ملی کشور امضا شده که می تواند در این زمینه به ما کمک کند و با ایجاد طرح اشتغال روستایی، ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار به طور مستقیم در اختیار این سازمان قرار می گیرد که از این طریق، تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان پرداخت می شود.
  اولین هتل پنج ستاره شرق استان گیلان امروز (شنبه) با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شهرستان لاهیجان افتتاح شد. علی اصغر مونسان صبح امروز نیز از سایت محیط زیست سلکه شهرستان صومعه سرا در غرب گیلان بازدید کرد.
  اولین شهر شب های روشن کشور نیز جمعه شب با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در رشت افتتاح شد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پنج − 1 =